Karmelita Közösség

ILLÉS PRÓFÉTÁRÓL NEVEZETT VÉK KÖZÖSSÉG

KÖZÖSSÉGI GYŰLÉSEINK HELYSZÍNE

Székesfehérvár - Öreghegy

Magyarok Nagyasszonya Plébánia

Székesfehérvár, Budai út 224.

Ideje: minden hónap 3. péntekén 17:30-19:30 óráig

Honlapunk: ocds.hu

Közösségvezetőink: Fux István ocds

                                   Markovits-Tűzkő Boglárka ocds

Elérhetőségünk: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

ILLÉS PRÓFÉTÁRÓL NEVEZETT VILÁGBAN ÉLŐ KÁRMELITA KÖZÖSSÉG - SZÉKESFEHÉRVÁR

Múltunkat tekintve már a 2. világháború előtt létezett Székesfehérváron VÉK Közösség. Az 1948-as feloszlatás érintette a Kármelt is, így 1990-ben sikerült újjáalapítani.

A 90-es évektől újból megalakult a Magyarországi Kármelita Rendtartomány, amely Szent István király nevét vette fel. 2017-től tartományfőnökünk vezetésével a megújulás útjára léptünk, amely meghozta a világban élő közösségek megújulási lehetőségét. Ennek következtében 4 új városban alapítottunk VÉK-et. Jelenleg 15 élő VÉK családunk van hazánkban, ezen kívül hozzánk tartozik a 2 erdélyi közösség is.

Jelenleg Székesfehérváron nyolcan vagyunk a megújulás útján járó közösségben: négy végleges ígéretes, két beöltözött, két érdeklődő. Közösségünk összetétele világi szempontból változatos: szakmunkás, hitoktató, optikus, édesanya, gyógypedagógus, tanító, tanár, HR tréner és tanácsadó, coach. Tagjaink között vannak nagycsaládosok, egy vagy több gyermekekkel élők, de van köztünk egyedülálló is.

Közösségünk minden tagja hosszú évek alatt megérlelődő vágy után találta meg a helyét a Kármel családjában. A mi felnőtt keresztény hivatásunk a Kármelben teljesedett ki. Benne megtaláltuk szívünk vágyott kincsét. Benne ráébredtünk, hogy Istennel való mély barátságot élhetünk meg, aki nincs távol, hanem a szívünkben él.

Közösségünk örömmel várja azok jelentkezését akik vágyat éreznek ennek a barátságnak a felfedezésére, és a Kármel hatalmas gazdagságának megismerésére.

TANÚSÁGTÉTELEINK ÉS  GONDOLATAINK

A KÁRMEL TÜKRÉBEN

Markovits-Tűzkő Boglárka ocds:

Nekem a Kármel:

Életemben a legfontosabb, hogy Istennel való kapcsolatom egyre bensőségesebbé, mélyebbé váljon. A Kármelben a szentek tanításával és a közösség erejével Otthon vagyok ott, ahol úton vagyok Haza felé. Mélységes mély forrás...

 

Fux István ocds:

A Kármel hívás és hivatás. A legmélyebb barátság Jézussal. Bensőséges élő kapcsolat Máriával. Folyamatos megújulás és fejlődés a legfőbb Szeretetben. Otthon. Elrejtőzés Jézus és Mária Szívében.

Viczkó Henrietta – megújulás útján járó VÉK tag

Az izzó, forró szeretet Krisztusban, az egyszerű, alázatos lelkű Máriában felemelni az embereket az Istenhez minden nap. Ez a Kármel.

Fuxné Németh Ildikó - megújulás útján járó VÉK tag

Mit jelent nekem a Kármel?

Megérkezést. Ott vagyok, ahol lennem kell. Feladatot, hogy megújítsam az önmagamról, hitemről és hivatásomról alkotott képet. Jézus irgalmas szeretetét közvetíteni azok felé, akikkel kapcsolatba kerülök a mindennapokban.


KÖZÖSSÉGI ÉLETÜNK

  • Közösségünk 1990-ben született újjá az 1950-es évek feloszlatását követően. Az elmúlt évtizedek folyamán –változó létszámmal– életerősnek bizonyultunk, hála Isten gondviselő szeretetének és rendi elöljáróinknak.
  • Közösségi gyűlésünk havonta 1 alkalommal Székesfehérváron az Öreghegyi Magyarok Nagyasszonya Plébánián van.
  • Rendszeresen járunk kármelita lelkiségi továbbképzésekre, melyet kármelita atyák tartanak különféle témákban (istenképek, önismeret, közösség… stb.).
  • Rendszeresen találkozunk személyes 2-3 fős beszélgetéseken 1-1 alkalommal. Ezek tökéletes alkalmat teremtenek egymás alaposabb megismerésére.
  • A Kármel című lelkiségi folyóiratunkat terjesztjük.
  • Nyár végén az első rendi gyűlésünk rendszerint családias környezetben szentmisével, szabadprogrammal, társalgással, vidámsággal és finom falatok kíséretében zajlik valamelyik rendtársunknál.
  • Terveink között szerepel más környékbeli VÉK közösségekkel való aktív kapcsolattartás, ismerkedés, közös programok szervezése. Hiszen számunkra is fontos az együvé tartozás érzése.
  • Rendszeresen évente 2 alkalommal VÉK tagjainkért, családjainkért és elhunytjainkért bemutatott szentmise városunk valamelyik templomában.

 

KÁRMELITA ÉLETÜNK

Nevünk: Illés prófétáról nevezett Világban Élő Kármelita közösség

Névadónk: A Szentírásban Illés próféta, mint Isten embere jelenik meg, aki szüntelenül az Úr előtt jár, és az egy igaz Isten imádásáért harcol.

A Kármel hegyéhez köthető prófétai hagyomány és remeteség vezéralakja Illés próféta. A bálványimádó Acháb király idejében az igaz Isten hitének nagy harcosa volt. A próféta Isten embere, s így a keresztény ember előképe. A Szentírás szerint Illés a Kármel hegyén a hamis prófétákkal szemben Jahve jogait védelmezte, a Hóreb hegyén pedig az élő Isten bensőséges megtapasztalásában részesült (1Kir 17–19). A Királyok Könyve elbeszélése szerint élete végén, a Kr. e. IX. században az ószövetségi prófétát tanítványa, Elizeus szeme láttára tüzes szekéren ragadta égbe az Úr. A mennybe távozó csodatévő palástja Elizeusra maradt, aki ezzel átvette mestere örökét (2Kir 2,1–15).

Az evangéliumokban Illés Mózessel együtt jelen van Urunk színeváltozásánál a próféták képviseletében. A Jakab-levél az imádkozó ember példájaként állítja őt elénk.

Illésnek a Hóreben szerzett istentapasztalatát Nagy Szent Gergely, illetve Szent Maximosz mint imaélményt magyarázzák. A Hórebre tartó és ott Istent szemlélő Illés így válik az aktív és a szemlélődő szerzetesek modelljévé.

Szent Ambrus a böjt, a szüzesség és a szeretet javára, míg Aranyszavú Szent Péter az ima, a böjt és az irgalmasság hármasának tulajdonítja, hogy Illés nem ismerte meg a halált, mikor elhagyta a földet, hogy belépjen az égbe és Istennel meg az ő angyalaival éljen.

Szent Terézia is gyakran tett utálásokat írásaiban Szent Illés atyánkra és életének fontos eseményeire. A belső várkastély című művében például így hivatkozik rá (is): „Azt mondhatjuk, hogy mi, akik a Kármelnek ezt a szent ruháját viseljük, valamennyien arra vagyunk hivatva, hogy elmélkedjünk és szemlélődjünk, mert hiszen ezt mutatja rendünk eredete is, amennyiben abból a családból, a Kármel-hegyének azon szent remetéitől származunk, akik az ő nagy magányukban a világ iránti teljes megvetéssel kutatták ezt a kincset, ezt a drága igazgyöngyöt”. Vagy más helyen, dicsérve Illés buzgóságát: „Ezért éhezte annyira Isten dicsőségét a mi atyánk, Illés próféta”. Az égi haza felé című versében így buzdította nővéreit: „Illés atyánk nyomában / Megküzdünk önmagunkkal / Mi, a Kármel leányai. // Miután lemondtunk saját akaratunkról / keressük Elizeus kétszeres lelkét / Mi, a Kármel leányai”.

Keresztes Szent Jánost főként Illésnek a Hóreben Istennel való találkozása ragadja magával, amelyet őelőtte ritkán kommentáltak.

Kis Szent Teréz, Boldog Erzsébet vagy Szent Terézia Benedikta írásaiban is találunk utalásokat Illésre, az ő tapasztalataira, buzgalmára.

„Mi, akik a Kármelben élünk, mindennapi imánkban segítségül hívjuk a mi Szent Illés atyánkat. Számunkra ő nem egy távoli múlt ködbe vesző alakja. Az ő szelleme tevékeny maradt közöttünk az élő hagyománynak köszönhetően, és megjelöli mindennapjainkat.” (Szt. Terézia Benedikta)



Olvass tovább: https://www.karmelitakolostor.hu/szentjeink/szent-illes/

Forrás: http://www.magyarkurir.hu/hirek/szent-illes-profeta-unnepe alapján

Küldetésünk: „Szeretni Istent és megszerettetni őt”  Lisieuxi Szt. Teréz